Results for 'Zdań Języka Polskiego Do Opisu Znaczenia'

964 found
Order:
  1. Maciej dąmbski.Pewna Logika Trójwartościowa & Zdań Języka Polskiego Do Opisu Znaczenia - 1993 - Studia Semiotyczne 18:103.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  2. Pewna logika trójwartościowa do opisu znaczenia zdań języka polskiego.Maciej Dąmbski - 1993 - Studia Semiotyczne 18:103-123.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  3.  8
    Fenomen szkoły lwowsko-warszawskiej.Anna Brożek & Alicja Chybińska (eds.) - 2016 - Lublin: Wydawnictwo Academicon.
    Słownik języka polskiego PWN odnotowuje m.in. trzy znaczenia słowa „fenomen”: (1) rzadkie, niezwykłe zjawisko; (2) osoba wyjątkowa, niezwykle uzdolniona; (3) fakt empiryczny będący punktem wyjścia badań naukowych. W tytule nie chodzi o „fenomen” w sensie drugim, chociaż do Szkoły Lwowsko-Warszawskiej należało wiele osób wyjątkowych i niezwykle uzdolnionych, do których z powodzeniem można odnosić słowo „fenomen” w tym sensie. Tytułowy zwrot „Fenomen Szkoły Lwowsko-Warszawskiej” sygnalizuje natomiast, z jednej strony, że książka zdaje sprawę z badań naukowych nad pewnym złożonym (...)
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  4.  13
    Obraz historii Polski w podręcznikach do nauczania języka polskiego jako obcego – wybrane zagadnienia.Joanna Małocha - 2022 - Rocznik Filozoficzny Ignatianum 28 (1):209-236.
    Lektorzy pracujący ze studentami kierunków niefilologicznych szczególnie wyraźnie odczuwają, iż kompetentne nauczanie języka obcego nierozerwalnie wiąże się z przekazywaniem wiedzy o kulturze i historii kraju lub krajów, w którym jest on używany. Bez takiej koherencji wiele zjawisk (jak choćby idiomy, specyfika frazeologii czy nietypowe konstrukcje gramatyczne powstałe pod wpływem historycznych kontaktów międzynarodowych) pozostanie w znacznej mierze niezrozumiałe dla osób uczestniczących w lektoracie. Na kwestię „przemycania” w trakcie zajęć językowych wiadomości o dziejach danego kręgu kulturowego spojrzeć można jednak nie tylko (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  5. Godność jako właściwość osoby. Typy godności – propozycja systematyzacji (część 1) [Dignity as a Quality of Person: Types of Dignity – a Proposed Systematisation (Part 1)].Marek Piechowiak - 2022 - Przegląd Konstytucyjny 2022 (2):7-30.
    "Dignity as a Quality of Person: Types of Dignity – a Proposed Systematisation" This study aims to identify various meanings of the expression (name) “dignity”, with particular emphasis on the meanings of the expression as it appears in the text of the Constitution of the Republic of Poland. The meaning of the name “dignity” is the concept of dignity; in turn, the concept of dignity encompasses dignity of particular types. Twelve different meanings of the expression “dignity” are indicated – twelve (...)
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  6.  19
    Formalna ocena argumentacji.Marcin Selinger - 2012 - Przeglad Filozoficzny - Nowa Seria 81 (1):89-109.
    Naszym celem jest dostarczenie formalnego modelu oceny możliwie szerokiej klasy argumentacji, w szczególności tych, które pojawiają się w kontekstach naturalnych. We wprowadzeniu przedstawiamy elementarne sposoby rozbudowywania argumentacji prostych w coraz bardziej złożone struktury. W drugim rozdziale podajemy ścisłe definicje pojęć służących do opisu tych struktur — argumentację definiujemy jako niepusty i skończony zbiór sekwentów, tj. jako niepustą i skończoną relację zachodzącą pomiędzy niepustymi i skończonymi zbio-rami zdań a pojedynczymi zdaniami danego języka; wprowadzamy także kilka pojęć (nie-spójność, rozbieżność, (...)
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   1 citation  
  7.  10
    Podstawy fenomenologii poznania a problem języka. Uwagi do książki Witolda Płotki "Studia z fenomenologii poznania".Michał Piekarski - 2019 - Studia Philosophiae Christianae 55 (4):137-149.
    Celem niniejszego artykułu jest dyskusja z niektórymi tezami zawartymi w książce Witolda Płotki, Studia z fenomenologii poznania. Transcedentalna filozofia Edmunda Husserla a problem wiedzy. Zostaje podjęta kwestia dotyczącą miejsca i znaczenia rozważań nad językiem w kontekście fenomenologii Husserlowskiej. Autor zastanawia się, czy język jest medium przezroczystym, czy jednak jest on elementem konstytutywnym dla treści i charakteru doświadczenia.
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  8.  14
    Reguły użycia wyrażeń i normatywność znaczenia.Janina Buczkowska - 2019 - Studia Philosophiae Christianae 53 (4):5.
    Rozważania podjęte w tym artykule nawiązują do współczesnej dyskusji o normatywności znaczenia, jaka została zapoczątkowana przez S. Kripkego. Główny nurt tej dyskusji dotyczy związku normatywności znaczenia z poprawnością użycia wyrażeń i pozostawia problem rozumienia samej normatywności na boku. W tym artykule podjęta zostanie próba odpowiedzi na takie pytania, jak: Na czym polega normatywność reguł znaczeniowych? Jak rozumieć normy i co je wyróżnia spośród innych reguł? Do jakich racji można odwołać się w uzasadnieniu normatywności znaczenia? W niniejszym artykule, (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  9.  13
    What do negative sentences say? On functions of sentential negation.Marek Rosiak - 1990 - Acta Universitatis Lodziensis. Folia Philosophica. Ethica-Aesthetica-Practica 7:125-134.
    Klasyczny rachunek zdań w ujęciu semantycznym, uważany niekiedy za idealizację opisowej części języka naturalnego czy też za teorię spójników zdaniowych, traktuje negację jako czystą funkcję prawdziwościową. Przyzwyczajeni do takiego ujęcia, uważamy je za adekwatne, ściśle oddające sens, jaki ma ten funktor w zdaniach opisowych. Tymczasem okazuje się, że w refleksji filozoficznej przypisywano negacji i inne, bardzo różnorodne role. Na przykładzie tego, co o negacji i zdaniach przeczących mówią: Parmenides, sofiści, Platon, Arystoteles, a z filozofów nowożytnych i współczesnych Kant, (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  10.  12
    Problem ustalania indeksu w semantyce temporalno-modalnej.Jacek Wawer - 2017 - Studia Semiotyczne 31 (1):109-130.
    W ramach semantyk Kripkego dla języków modalnych wartość logiczna zdania może zmieniać się wraz ze zmianą parametru indeksu semantycznego. Oznacza to, że stosując tego typu semantykę do analizy zdań języka naturalnego, musimy wskazać indeks istotny dla analizy semantycznej. Zwykło się przyjmować, że odpowiedni indeks jest ustalany przez kontekst wypowiedzi. Pomysł ten został odrzucony przez semantyków analizujących języki temporalno-modalne w kontekście indeterminizmu, co wygenerowało problem ustalania indeksu. W artykule przedstawię argument owych semantyków, a następnie zarysuję kilka odpowiedzi na problem (...)
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  11.  11
    Algorytmiczność biologii.Janusz Uchmański - 2018 - Studia Philosophiae Christianae 52 (1):99.
    Matematyczność fizyki jest zjawiskiem, którego obecność jest dla nas zaskakująca, ale które pozwala nam na poznanie przyrody poprzez analizę matematycznych struktur ją opisujących. Dotyczy to jednak wyłącznie fizyki. Stopień matematyzacji biologii jest niewielki, a próby użycia języka matematyki sprowadzają się w istocie do stosowania w biologii metod matematycznych, których używa się do opisu układów fizycznych. Jest prawdopodobne, że popełniamy w ten sposób błąd przypisując układom biologicznym cechy, których nie posiadają. Pojawiają się głosy, że biologia wymaga nowych metod matematycznych (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  12.  28
    Metafora w języku naukowym - na przykładzie nauk przyrodniczych.Magdalena Zawisławska - 2010 - Studia Semiotyczne 27 (1):45-55.
    Celem niniejszego artykułu jest omówienie niektórych problemów, które występują podczas określania koreferencji w tekście. Analizy takie były prowadzone na potrzeby projektu CORE – Komputerowe metody identyfikacji nawiązań w tekstach polskich. Głównym celem projektu było stworzenie nowatorskich metod i narzędzi informatycznych służących do automatycznego wykrywania anafor i koreferencji w tekstach pisanych w języku polskim. Główny problem z wyznaczaniem faz koreferencji w języku polskim wyłonił się w efekcie kilku czynników. Na poziomie pragmatycznym i semantycznym nie było proste zadecydować czy zachodziła identyczność, czy (...)
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  13. Problemy perswazji i manipulacji w literaturze popularnonaukowej ( na przykładzie Płci Mózgu Anne Moir i Davida Jessela).Aleksandra Rzymska - 2010 - Zagadnienia Naukoznawstwa 46 (185):519-532.
    Według tradycyjnych standardów, nauka powinna być wolna od wartościowań i perswazji, a w swej formie dążyć do beznamiętnego, obiektywnego opisu. Takich kryteriów nie da się jednak utrzymać szczególnie w naukach humanistycznych czy społecznych, operujących językami naturalnymi. Języki te obfitują bowiem w wyrażenia nacechowane emocjonalnie i oceniające, co sprawia, że nie mogą być wolne od perswazji. Perswazyjność języka należy do specyfiki nauk humanistycznych i nie jest zjawiskiem negatywnym. Jednakże świadome przedstawianie argumentacji i definicji perswazyjnych jako czystego opisu stanowi, (...)
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  14. Nauczyciel języka polskiego.Wawrzyniec Rymkiewicz - 2011 - Kronos - metafizyka, kultura, religia 4 (19).
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  15. Wprowadzenie do dyskusji.Dwa Opisy Języka & Lingwistyczny I. Logiczny - 1994 - Studia Semiotyczne 19:41.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  16.  16
    Zdania psychologiczne na tle reizmu u Tadeusza Kotarbińskiego.Janusz Maciaszek - 2022 - Roczniki Filozoficzne 70 (2):181-205.
    Analiza zdań psychologicznych stanowi jeden z najważniejszych elementów programu semantycznego zainicjowanego przez Tadeusza Kotarbińskiego, zwanego reizmem w wersji semantycznej. Celem tego programu było wyeliminowanie z języka wyrażeń oraz struktur gramatycznych, które reifikowały relacje, własności, zdarzenia oraz zawartości aktów psychicznych. Aby wyeliminować zawartości aktów psychicznych Kotarbiński zaproponował oryginalną analizę wypowiedzeń zdań psychologicznych parafrazowanych w postaci par wypowiedzeń, eliminując tym samym konieczność wprowadzania wszelkich bytów mentalnych lub intencjonalnych. W artykule przedstawiam krótko rozwiązania problemu zdań psychologicznych autorstwa Fregego i (...)
    No categories
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  17. Systematyczna skłania języka polskiego.Antoni Krasnowolski - 1897 - Przegląd Filozoficzny 1.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  18.  11
    Poznawcza geneza języka a informacyjna struktura znaczenia.Janina Buczkowska - 2016 - Studia Philosophiae Christianae 51 (4):75.
    W pracy została przedstawiona propozycja wyjaśnienia różnorodnych aspektów, w jakich przejawia się znaczenie językowe w poznaniu i komunikacji z perspektywy poznawczej genezy języka. Język został ujęty jako element systemu reprezentacji poznawczych, w którym zachodzą określone procesy przetwarzania informacji. Procesy informacyjne w układzie poznawczym człowieka leżą u podstaw związku języka z poznaniem świata i działaniem użytkownika języka w świecie. Są też one źródłem znaczenia językowego i jego różnorakich funkcji informacyjnych. Przeprowadzona analiza pokazuje, że nie można mówić o (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  19.  12
    Znaczenie językowe i kontekst z perspektywy kontekstualizmu i minimalizmu semantycznego.Janina Buczkowska - 2018 - Studia Philosophiae Christianae 52 (2):5.
    Artykuł nawiązuje do jednej z najbardziej intensywnych dyskusji we współczesnej filozofii języka, jaką jest spór o zasięg i charakter wpływu kontekstu wypowiedzi na znaczenie użytych w niej wyrażeń, gdzie kontekst jest rozumiany bardzo ogólnie, jako „zewnętrzne okoliczności, które wykorzystywane są przez uczestników sytuacji komunikacyjnej do określenia pewnej własności pewnej jednostki językowej”. Jest to w istocie spór o autonomię semantyki. Spornymi stanowiskami w toczonej debacie są kontekstualizm i minimalizm semantyczny. Zaproponowane ujęcie wypowiedzi jako celowego i racjonalnego aktu komunikacji, w którym (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  20.  15
    Paradoksy Barbary Stanosz.Cezary Cieśliński - 2015 - Studia Semiotyczne 28 (1):51-62.
    Prof. Barbara Stanosz była wieloletnią wykładowczynią Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. W swej pracy naukowej zajmowała się głównie – choć nie wyłącznie – teorią języka, w szczególności semantyką oraz problemami logicznego opisu wyrażeń językowych. Jest autorką cenionych podręczników: to właśnie jej zawdzięczamy słynne Ćwiczenia z logiki – cieszący się ogromną popularnością zbiór zadań, ułatwiających przyswojenie materiału z zakresu rachunku zdań, logiki predykatów i teorii zbiorów. Warto wspomnieć, że oprócz aktywności naukowo-dydaktycznej rozwijała również działalność społeczną, będąc gorącą orędowniczką idei (...)
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  21.  18
    Stałość i zmienność w leksykograficznej kodyfikacji wybranych niemieckich zapożyczeń leksykalnych z grupy rzeczowej „budownictwo” w „Słowniku języka polskiego” pod redakcją Witolda Doroszewskiego oraz w „Słowniku języka polskiego PWN” pod redakcją Elżbiet.Rafał Marek - 2015 - Acta Universitatis Lodziensis. Folia Germanica 11.
    This article presents German loanwords in the Polish language. Its aim is twofold: to discuss words of German origin in Polish, as well as to stress Polish-German language contacts and their influences on vocabulary. The analysis will not only deal with the meaning and etymology of particular words, but will also scrutinize their description in the dictionaries of Polish edited by Doroszewski and Sobol.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  22.  14
    Ausbildung phonetischer Merkmale des Deutschen als Fremdsprache unter Anwendung von Pressetexten. Einige Prämissen.Beata Grzeszczakowska-Pawlikowska - 2011 - Acta Universitatis Lodziensis. Folia Germanica 7.
    Podstawowym warunkiem udanej komunikacji za pomocą języka jest opanowanie sprawności mówienia. Z tego względu rozwój języka mówionego stanowić powinien nadrzędny cel również w kształceniu obcojęzycznym. Mówienie, które uchodzi za bardzo złożony fenomen ludzkiego działania, obejmuje w pierwszym rzędzie tzw. procesy elementarne: oddychanie, artykulację, prozodię, myślenie-mówienie, rozumienie ze słuchu oraz głośne czytanie. Ich poprawny przebieg wpływa z kolei pozytywnie na tzw. procesy kompleksowe, czyli formy dialogowe oraz monologowe w aspekcie retorycznym, a także na warunki produkcji oraz percepcji języka (...)
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  23. Fregowska kategoria Bedeutung.Krystian Bogucki - 2018 - Analiza I Egzystencja 43 (2): 83 - 112.
    Bogusław Wolniewicz – polski tłumacz Pism semantycznych Gottloba Fregego – przełożył termin Bedeutung na język polski jako „znaczenie”, zauważając w przypisie, że wątpliwości, jakie może budzić w tym przypadku użycie tego słowa, budzi również użycie w języku niemieckim przez Fregego słowa Bedeutung. Jednocześnie Wolniewicz, w tym samym przypisie, twierdzi, że „to, co Frege nazywa znaczeniem znaku, pokrywa się z tym, co w dzisiejszej terminologii semantycznej zwykło się nazywać »denotacją« albo »denotatem«” (Frege, 2014a, s. 62, przypis 27). W niniejszym artykule postaram (...)
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   1 citation  
  24. Znaczenia polskiego czasownika: aktualne, potencjalne, habitualne, uniwersalne - w świetle kategorialnego znaczenia form czasu teraźniejszego.Maciej Grochowski - 1972 - Studia Semiotyczne 3:161-168.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  25.  12
    Szkolnictwo elementarne w niekanonicznej diecezji pińskiej w 1797 roku.ks Jan Szczepaniak - 2024 - Rocznik Filozoficzny Ignatianum 30 (1):121-174.
    Szkolnictwo elementarne prowadzone przez parafie i zakony katolickie obrządku łacińskiego na ziemiach polskich przyłączonych do Rosji w latach 1772–1795 aż do reformy systemu edukacyjnego wprowadzonej w 1803 r. nie były kontrolowane przez władze państwowe. Prowadziły one działalność na podstawie dawnego prawa polskiego lub zgodnie z zasadami wywodzącymi się z tradycji staropolskich, akceptowanymi przez władze kościelne i rodziców posyłających dzieci na naukę. Jedyną instytucją nadzorującą były władze kościelne, które zbierały informacje o stanie szkolnictwa oraz starały się wpływać na plebanów i (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  26.  8
    Patriotyzm w filozofii praktycznej Karola Libelta. Wokół rozprawy "O miłości ojczyzny".Magdalena Woźniewska-Działak - 2020 - Studia Philosophiae Christianae 56 (2):163-191.
    Lata 40. XIX wieku to okres wyjątkowo ożywionej debaty nad tożsamością narodu polskiego. Rozprawa Karola Libelta O miłości ojczyzny, wydana w poznańskim czasopiśmie Rok w 1844 r., jest jednym z reprezentatywnych przykładów ideowego fermentu tego czasu. W rozprawie autor formułuje zasadnicze pytanie o kształt i charakter narodu jako wspólnoty wartości. Redefiniuje jednakże kluczowe dla tematu pojęcia takie jak ojczyzna i patriotyzm. Postuluje konieczność precyzyjnego formułowania ról społecznych i zadań, których realizacja ma służyć odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Libelt akcentuje kwestię (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  27. Teoria znaczenia a holistyczny obraz języka.Barbara Zdybel - 2003 - Colloquia Communia 74 (1):538-549.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  28.  11
    Prawdokrzew (truth tree) - logika dla humanistów.Jarosław Strzelecki - 2011 - Humanistyka I Przyrodoznawstwo 17:83-106.
    W artykule przedstawiam i wyjaśniam graficzną metodę przeprowadzania logicznych dowodów - prawdokrzew. Swoją prezentację ograniczyłem do klasycznego rachunku zdań. Artykuł jest również propozycją polskiego tłumaczenia pojęć występujących w tej metodzie. Tak dobrałem polską terminologię, aby przez wywoływanie emocjonalnych obrazów omawiana metoda stała się bardziej zrozumiała i łatwiejsza do zapamiętania.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  29. Die Techniken des szenischen Spiels im Unterricht Deutsch als Fremdsprache.Renata Cieślak - 2009 - Acta Universitatis Lodziensis. Folia Germanica 5:273-283.
    Pod pojęciem technik interpretacji scenicznej rozumie się działania, które łącząc recepcję tekstu literackiego z pedagogiką dramy, przyczyniają się do intensywnej analizy i interpretacji tekstów. Twórcą i głównym przedstawicielem tego nurtu dydaktyki literatury jest w Niemczech profesor nauk o estetyce i komunikacji Ingo Scheller. Swoją koncepcję pracy z tekstami literackimi Scheller zbudował na gruncie estetyki recepcji - teorii, która nadawała szczególną rolę czytelnikowi w konstytuowaniu znaczenia dzieła literackiego. Ogromny wpływ na powstanie interpretacji scenicznej wywarły także rozwijające się w latach osiemdziesiątych (...)
    Direct download (5 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  30. Die Polarität der Rechts- und Gemeinsprache als Gegenstand der sprachwissenschaftlichen Forschung.Agnieszka Stawikowska-Marcinkowska - 2009 - Acta Universitatis Lodziensis. Folia Germanica 5:117-125.
    W językoznawstwie wiele miejsca poświęca się w ostatnim czasie językom fachowym. Językoznawcy najczęściej podejmują badania dotyczące języka medycyny, ekonomii czy w ostatnim czasie Unii Europejskiej. Rzadziej, choć wymaga tego rzeczywistość, analizuje się język prawny czy też prawniczy. Trzeba zaznaczyć, że język prawny nie jest językiem fachowym w ogólnie przyjętym tego słowa znaczeniu. Opisuje on sytuacje, które są ważne dla opinii publicznej, które muszą być, dla dobra obywateli, uregulowane poprzez przepisy. Przepisy są wprawdzie tworzone przez prawników, powinny być jednak rozumiane (...)
    Direct download (5 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  31. Überblick über die Rhythmusdefinitionen.Beata Grzeszczakowska-Pawlikowska - 2009 - Acta Universitatis Lodziensis. Folia Germanica 5:69-90.
    Pojęcie rytmu znane jest powszechnie w różnych dziedzinach nauki i życia. Pojawia się ono m. in. w naukach przyrodniczych i humanistycznych, w architekturze, sztukach pięknych, w matematyce i muzyce, a nawet ekonomii. Również każdy język wyróżnia się spośród innych charakterystycznym dla niego rytmem, który decyduje o jego brzmieniu. Każda kolejna próba usystematyzowania znaczenia omawianego zjawiska wydaje się zatem - wobec jego uniwersalności - uzasadniona. Niniejszy artykuł ma przede wszystkim na celu oddzielenie pojęcia rytmu od innych pojawiających się w literaturze (...)
    Direct download (5 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  32.  31
    Der notwendige Andere. Eine interdisziplinäre Studie im Dialog mit Heinz Kohut und Edith Stein.Jerzy Machnacz - 1970 - Forum Philosophicum: International Journal for Philosophy 10 (1):267-270.
    Dobrze dobrany tytuł książki spełnia dwa wymagania: zwraca uwagę na jej tematykę i czyni to w taki sposób, że zachęca czytelnika do sięgnięcia po nią. Jakby temu przecząc, Tapken rozpoczyna swoją pracę następująco: „'Der notwendige Andere' - zgadzam się, tytuł jest bardzo ogólny, niezbyt sprecyzowany, a nawet niejasny. O jakim drugim jest w ogóle mowa? W jaki sposób jest drugi konieczny?'. Dla mnie osobiście ten tytuł jest ważny i interesujący. Dlaczego? Wiąże się to bowiem z bogactwem znaczeniowym języka niemieckiego (...)
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  33. Pochodzenie języka według Jana Jakuba Rousseau. Kilka uwag na marginesie przekłądu polskiego.Halina Święczkowska - 2003 - Idea Studia nad strukturą i rozwojem pojęć filozoficznych 15 (15).
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  34.  15
    Źródła polskiego kartezjanizmu fenomenologicznego: Od Idei i percepcji do Człowieka i czasu.Wojciech Starzyński - 2023 - Roczniki Filozoficzne 71 (3):63-92.
    Celem artykułu jest zbadanie źródeł polskiego kartezjanizmu fenomenologicznego, które autor hipotetycznie sytuuje w rozprawie doktorskiej Kazimierza Twardowskiego Idee und Perception. Eine erkenntnistheoretische Untersuchung aus Descartes (1891). Rozprawa jest badana w aspekcie brentanowskiego na nią wpływu, który daje się zauważyć zarówno na poziomie rozstrzygnięć epistemologicznych, jak i w koncepcji uprawiania historii filozofii. Choć Twardowski koryguje w niej kartezjańską interpretację Brentana, to pozostaje na gruncie brentanowskiej psychologii opisowej, stanowiącej pewną wstępną wersję fenomenologii. W drugiej części artykułu rekonstruuje się wątek kartezjański zawarty (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  35. O prawdziwości zdań analitycznych na gruncie skrajnie empirystycznej teorii znaczenia.Wacław Janikowski - 2009 - Filozofia Nauki 17 (2).
    The author presents his own conception of semantic analyticity accounted for from a thoroughly empiricist perspective on (descriptive) meaning. This conception includes the following theses. Meanings as entities constituted in social interactions should be investigated empirically by sociolinguistic methods. Each meaning is determined by a cluster of platitudes, i.e. sentences held as true or known in a given form by all (or almost all) competent language users. Each such sentence can be equivalently expressed in a form of conditional inference, or (...)
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  36.  32
    O pewnej metodzie opisu funkcji prawdziwościowychn-wartościowego rachunku zdań.A. A. Zinowiew - 1961 - Studia Logica 11 (1):221-221.
  37.  47
    Przyczynek do historii i rachunku zdań.Antoni Korcik - 1953 - Studia Logica 1 (1):247-252.
    Direct download (4 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   1 citation  
  38. Uwagi do artykułu Renaty Grzegorczykowej "Opis lingwistyczny a opis logiczny języka".Barbara Stanosz - 1994 - Studia Semiotyczne 19:49-50.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  39. Przyczynek do rozwiązania kwestii miejsca i znaczenia problematyki normatywnej w analitycznej epistemologii w erze postgettierowskiej.Marek Pepliński - 2014 - Filo-Sofija 14 (27):67-86.
  40.  9
    Przyczynek do historii klasycznej teorii opozycji zdań asertoryczny.Antoni Korcik - 1954 - Roczniki Filozoficzne 4:33-49.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   1 citation  
  41. W sprawie lingwistycznego I logicznego opisu języka.Posłowie Dyskusji - 1994 - Studia Semiotyczne 19:77.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  42. Zastosowanie pojęcia narzędzia do analiz języka. Język jako narzędzie zradykalizowane.Jadwiga Wiertlewska-Bielarz - 2011 - Studia Z Kognitywistyki I Filozofii Umysłu 5.
    Pojęcie narzędzia językowego wydaje się być obecne w analizach języka. Jednak ani w koncepcji języka formalnego, czy aktów mowy, ani w pragmatyce pojęcie to właściwie nie występuje literalnie. W najlepszym wypadku stanowi pewien punkt odniesienia, jak w koncepcji gier językowych L. Wittgensteina. W tekście stawia się tezę, że analiza języka jako narzędzia nie jest możliwa, gdy narzędzie jest rozumiane zdroworozsądkowo, pozwala na to natomiast zmiana rozumienia narzędzia, a dokładniej jego radykalizacja. Radykalizacja ta polega na pominięciu zdroworozsądkowej intuicji, (...)
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  43. Znaczenie językowe a wiedza O świecie: Analiza pojęcia znaczenia W kontekścle poznawczych funkcji języka.Janina Buczkowska - 2008 - Studia Philosophiae Christianae 44 (2):5-25.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  44.  1
    Zaburzenia języka i mowy w kategoriach ucieleśnionego poznania.Ewa Jaglarz & Jacek Bielas - 2024 - Rocznik Filozoficzny Ignatianum 30 (4):270-280.
    Wiodący cel artykułu stanowi analiza zaburzeń języka i mowy w kategoriach ucieleśnionego poznania. Autorzy podejmują w nim próbę pokazania natury i mechanizmów takich zaburzeń jak na przykład afazja, dyzartria, apraksja mowy w świetle tego ujęcia, oraz wskazują na wynikające z tego implikacje dla ich diagnostyki i terapii. Podstawę materiałową dla prezentowanych rozważań stanowi koncepcja ucieleśnionych metafor George’a Lakoffa i Marka Johnsona w powiązaniu z fenomenologiczną koncepcją prerefleksyjnej intencjonalności Maurice’a Merleau-Ponty’ego oraz współczesne badania z zakresu psychologii eksperymentalnej, lingwistyki kognitywnej i (...)
    No categories
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  45. Zaburzenia języka i mowy w kategoriach ucieleśnionego poznania.Ewa Jaglarz & Jacek Bielas - 2024 - Rocznik Filozoficzny Ignatianum 30 (4):563-580.
    Wiodący cel artykułu stanowi analiza zaburzeń języka i mowy w kategoriach ucieleśnionego poznania. Autorzy podejmują w nim próbę pokazania natury i mechanizmów takich zaburzeń jak na przykład afazja, dyzartria, apraksja mowy w świetle tego ujęcia, oraz wskazują na wynikające z tego implikacje dla ich diagnostyki i terapii. Podstawę materiałową dla prezentowanych rozważań stanowi koncepcja ucieleśnionych metafor George’a Lakoffa i Marka Johnsona w powiązaniu z fenomenologiczną koncepcją prerefleksyjnej intencjonalności Maurice’a Merleau-Ponty’ego oraz współczesne badania z zakresu psychologii eksperymentalnej, lingwistyki kognitywnej i (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  46.  37
    Pewna próba zbliżenia logiki do języka potocznego.T. Kubiński - 1960 - Studia Logica 10 (1):73-73.
  47.  13
    Katastrofa języka.Jadwiga Mizińska - 2011 - Humanistyka I Przyrodoznawstwo 17:27-40.
    Artykuł jest współczesnym odniesieniem do tezy Wittgensteina, iż „granice mego języka są granicami mojego świata”. Konsumpcjonizm w połączeniu z liberalizmem oraz kulturą masową prowadzą do merkantylizacji i obiektywizacji świata i człowieka, do mentalności pragmatycznej i odpowiednich form ekspresji, których głównymi wyróżnikami są: ograniczenie człowieka do funkcji ekonomicznych oraz użytkowych. Pociągają za sobą zubożenie i pospolitość słownictwa oraz są związane z ogólną tendencją do trywializacji, np. wulgaryzacji mowy i słowa pisanego, szczególnie rażących w obliczu „estetyzacji życia”. Wiedzie to do wniosku, (...)
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  48. Stwórca i stworzenie – komentarz do biblijnego opisu stworzenia (Gen. 1-2) w.Magdalena Otlewska - 2011 - Hybris. Internetowy Magazyn Filozoficzny 14.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  49. Posłowie dyskusji w sprawie lingwistycznego i logicznego opisu języka.Jerzy Pelc - 1994 - Studia Semiotyczne 19:77-85.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  50. O możliwości przejścia od zdań orzekających do powinnościowych w etyce Davida Hume\'a'.Mirosław Rutkowski - 1988 - Studia Filozoficzne 268 (3).
1 — 50 / 964